هنگامی که یک آهنگ جدید منتشر می‌شود، اکثریت و عامه مردم تنها به خواننده و صدای او توجه می‌کنند. این در حالی است که یک آهنگساز نقشی شاید نه مهم‌تر از خواننده اما قطع به یقین به اندازه همان ، مهم و قابل توجه دارد. بیشتر آهنگسازان گمنام هستند و کمتر شناخته می‌شوند. اما برخی از آهنگسازان که خود گاهی ترانه می‌خواندند بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفتند. این اتفاق خصوصا زمانی بیشتر رخ می‌داد که اینترنت و یا ابزارهایی مانند سی دی و  دی وی دی کمتر در دسترس بود.

در این نوشته قصد داریم تا شما را با تعدادی از مشهورترین آهنگسازان ایرانی آشنا کنیم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

فریدون فرخزاد

فردی که بیشتر به خاطر فعالیت‌هایش در برنامه‌های رادیو و تلویزیون شناهخته شده است. او علاوه بر آهنگسازی ، بازیگر ، ترانه سرا ، مجری ، برنامه ساز ، حقوق دان و فعال سیاسی بوده است. او برادر یکی از بزرگترین شاعران معاصر ایران یعنی فروغ فرخزاد هم بوده است. او در 15 مهر ماه سال 1317 خورشیدی در تهران متولد شد. مادر او اهل کاشان و پدرش اهل تفرش بوده است. مادرش توران و پدرزش محمد نام داشت. فریدون در آلمان و در دانشگاه‌های مونیخ ، وین و برلین حقوق سیاسی خواند. او از دوران نوجوانی علاقه به شعر و شاعری داشت . او در سال 1372 به قتل رسید.

http://datamusic.ir/

فرهاد مهراد

خواننده ، آهنگ ساز و نوازنده موسیقی پاپ راک بود که در 29 دی سال 1322 در تهران متولد شد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های او که وی را از دیگر خواننده‌ها متمایز کرده است، آثار اجتماعی وی است. هنگامی که کودک بود، علاقه زیادی به موسیقی داشت. هنگامی که برادرش در اتاق در حال تمرین ویلن بود، ساعت‌ها پشت در می‌ایستاد و به آهنگ ها گوش می‌داد. به گفته خود او با این که نمی‌دانست آن صداها چیست، اما گوش او از همان دوران به موسیقی عادت کرد و با آن آشنا شد. پس از مدتی و بنابر شرایطی برای او یک ساز خریدند اما به گفته خود او پس از مدتی همان ها که برای او ساز خریدند، ساز را شکستند. او در شهریور سال 1381 در پاریس بر اثر بیماری از دنیا رفت.

فریدون فروغی

آهنگساز ، خواننده و نوازنده مشهور ایرانی بود که در 13 بهمن سال 1329 متولد شده است. پدر او دستی در سرودن شعر و نوازندگی تار داشت. او سه خواهر بزرگتر به نام های پروانه ، عفت ، فروغ داشت. او یادگیری موسیقی را بدون استفاده از معلم شروع کرد و از همان ابتدا علاقه زیادی به آهنگ های راک و ری چالز داشت. او در 18 سالگی به خاطر یک شکست عشقی مدتی از موسیقی دور می‌شود اما بعدتر بازمی‌گردد. او در سال 1380 بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

 

لینک کوتاه مطلب
10 تیر 1399 12 بازدید 0
نظرات

بیپ موزیک
کانال تلگرام بیپ موزیک